Soolise võrdõiguslikkuse tegevuskava
Soolise võrdõiguslikkuse tegevuskava kirjeldab organisatsiooni kavandatavaid ja rakendatavaid tegevusi ja tulemusi soolise võrdõiguslikkuse edendamisse panustamisel oma tegevusvaldkonnas.
Soolise võrdõiguslikkuse tegevuskavasid koostatakse nii riiklikul, organisatsiooni kui ka programmi/projekti tasandil.
Soolõime tegevuskava erineb soolise võrdõiguslikkuse tegevuskavast selle poolest, et soolõime tegevuskava keskendub soolõime strateegia rakendamiseks organisatsioonis kavandatavatele ja rakendatavatele muutustele juhtimises, töökorralduses ja -protsessides ning aruandluses.
Soolise võrdõiguslikkuse tegevuskava koostamine koosneb järgmistest sammudest:
- Sooline analüüs – analüüsitakse organisatsiooni tegevusvaldkonnas naiste ja meeste olukorda, kaardistatakse olulised soolised lõhed ja soolise ebavõrdsuse põhjused. Vajalik on soo lõikes eristatud statistika ja uuringud valdkonna kohta.
- Soolise võrdõiguslikkuse edendamise eesmärkide seadmine – lähtudes olukorra soolisest analüüsist ja organisatsiooni tegevuse põhieesmärkidest, kavandatakse eesmärgid sooliste lõhede vähendamiseks organisatsiooni tegevusvaldkonnas. Eesmärgid peavad olema realistlikud ja mõõdetavad.
- Tegevuste valik soolise võrdõiguslikkuse eesmärkide saavutamiseks – tuginedes varasemate sekkumiste mõju hindamisele ja olukorra soolisele analüüsile valitakse välja võtmetegevused, millel on suurim mõju soolise võrdõiguslikkuse olukorra parandamisele oma tegevusvaldkonnas. Kirjeldatakse tegevuste elluviimiseks vajalikud ressursid, vastutused ja ajakava.
- Valitakse indikaatorid, et mõõta soolise võrdõiguslikkuse eesmärkide saavutamist.