Back to list
Inimõiguste aruanne
Inimõiguste Keskuse iga-aastasest aruandest leiab informatsiooni näiteks rahvusvähemuste ja lõimumispoliitika, LGBT inimeste ja puuetega inimeste olukorra kohta.
Aruandes "Inimõigused Eestis 2024" esitatud soovitustes rõhutati muuhulgas vajadust
- Liikuda edasi võrdse kohtlemise seadusega viisil, mis muudaks kaitse diskrimineerimise eest kõigile vähemusgruppidele ühetaoliseks.
- Kuna lõimumine või rahvussuhted ühiskonnas ei toimu mitte ainult etniliste eestlaste ja muukeelse elanikkonna vahel, vaid see toimub ka erinevate rahvusvähemuste endi sees ja vahel, on oluline selle dünaamika jälgimine ning vajadusel konfliktihaldusmeetmetega sekkumine.
- Reguleerida seadusandlusega LGBT+ inimeste kaitset diskrimineerimise eest, sh kaitset diskrimineerimise eest väljaspool töövaldkonda (hariduses, tervishoius ja sotsiaalteenuste tarbimisel ning toodete ja teenuste kättesaadavusel). Lisaks seksuaalsele sättumusele ja soole tuleb kaitstavate tunnuste loetelu laiendada selliselt, et selgelt oleks väljendatud sooline identiteet, sooline eneseväljendus ja sootunnuseid.
- Tagada spetsialistidele (õpetajatele, noorsoo- ja tervishoiutöötajatele, politseinikele, kohtunikele ja teistele) LGBT+ teemalised täiendkoolitused ning lisada LGBT+ inimestega seotud teemad õpetajate, noorsootöötajate, politseinike, kohtunike, tervishoiutöötajate ja teiste õppeprogrammidesse.
- Rahvusvahelise kaitse menetluses töötada välja tõhus ja adekvaatne haavatavuse hindamise raamistik ning tagada haavatavate isikute õiguste kaitse kogu menetluse vältel.
- Tagada puuetega inimestele võrdne ja asjakohane sotsiaalne kaitse, mis toetub nende abivajaduste hindamise ühtsele metoodikale. Puuetega inimeste ja nende lähedaste jaoks on sotsiaalkaitseline abi kriitilise tähtsusega, et osaleda haridus-, töö- ja ühiskonnaelus ja hoida peresuhteid.
- Tagada ligipääsetavuse rakkerühma lõpparuande soovituste elluviimine.
- Tagada puuetega inimestele vajalik tugi töötamisel, sh kaitstud töötamise tingimustes.