Ligipääsetava veebiürituse korraldamine
Veebiürituste alla loeme veebi teel peetavaid loenguid, seminare, koolitusi ja infopäevi ehk kõiki video ja/või audio vahendusel veebis toimuvaid sündmusi, mis on suunatud inimestele.
Hübriidvormis toimuv üritus kujutab endast seda, et üritusel saab osaleda nii kohapeal kui ka veebi ja/või telefonikõne teel. Hübriidvormi kasutamine annab erivajadustega inimestele rohkem võimalusi osalemiseks ning suurendab nende tõenäosust kogukonda kaasamiseks.
Veebiürituse ligipääsetavuse eest vastutab veebiürituse korraldaja. Korraldaja vastab ligipääsetavusega seotud küsimustele ning teeb kindlaks, et tema või muu määratud isik kontrollib ürituse eel, selle käigus ja hiljem ligipääsetavuse olemasolu.
Enne üritust:
Tee selgeks, kuidas saad veebiüritusel ligipääsetavust pakkuda ning millisel viisil plaanid seda teha
- Õpi tundma oma kasutatavat platvormi. Näiteks Zoomil ja Microsoft Teamsil on erinevad võimalused ligipääsetavuse tagamiseks.
- Mitu võimalust on inimestel enne üritust, ürituse ajal ja peale üritust suhtlemiseks ja osalemiseks? Kas saad pakkuda nii sõnumineerimist, rääkimist, vestlusaknasse kirjutamist kui ka telefoni teel osalemist?
- Kuidas lahendad subtiitrite, tõlke, kirjutustõlke ja ekraanilugeja võimaldamise? Näiteks Microsoft Teamsil on automaatne subtiitrite lahendus ning Zoom soovib manuaalset subtiitrite lisamist, mis on üldjuhul täpsem variant.
- Teavita oma veebiüritusel kõnelejaid, et soovid üritust teha ligipääsetavaks. Edasta neile allpool olevad nõuanded, kuidas enda esitlust ligipääsetavamaks teha.
- Tee kindlaks, et veebiürituse moderaatoril on baasteadmised ligipääsetavuse osas.
Kutsu inimesi abi küsima ning edasta neile vajalik informatsioon
Ligipääsetavale üritusele inimeste kaasamisel on järgmine oluline samm korrektse informatsiooni esitamine veebiürituse reklaamis ning kutsetes. Selle hulka loeme näiteks teavitused, et veebiüritus on kõikidele inimestele ligipääsetav kuhu on lisatud järgmine info:
- Veebiürituse platvorm ning kasutusjuhend või link kasutusjuhendile
- Veebiürituse formaat (arutlus, kuulamine, grupitöö jne), kestvus ning ajakava.
- Millised kohandused on automaatselt olemas (näiteks viipekeele tõlk, subtiitrid jne) ning millised on suhtlusvahendid ürituse ajal (näiteks vestlusaknas kirjutamine, rääkimine, helistamine jne).
- Kui veebiüritusel kasutatakse slaidiesitlust või muid materjale, siis lisada link, kuhu slaidid või muud materjalid enne ürituse algust lisatakse.
- Kontaktnumber ja meiliaadress.
- Kuidas osaleda veebiüritusel, kui videosild pole võimalik (näiteks telefonikõne).
Jaga informatsiooni varakult
Eelnevalt mainitud informatsioon võiks olla välja kommunikeeritud nii vara, kui võimalik. Tihti on erivajadustega inimestel vaja rohkem aega, et materjaliga tutvuda.
Subtiitrid ja tõlge
Kõikidel veebiüritustel võiksid olla subtiitrid. Üritustel, kus osaleb 100 või enam inimesi, on soovitatav kasutada reaalajas ehk transkribeerija poolt esitatud subtiitreid. Kasutades automaatselt koostatud subtiitreid on oluline testida nende täpsust. Subtiitrite puhul on oluline teada ka, millisel moel saate valitud platvormile neid esitada. Väiksema arvuga, kui 500 osalejat, ei ole üritusel viipekeele tõlge niivõrd vajalik, sest seda kasutatakse enamjaolt silmast silma kohtumistel. Sellisel juhul saab vaegkuuljate jaoks kasutada kirjutustõlget, ehk kuuldav tekst tehakse ekraanilt loetavaks tekstiks. Siinkohal tuletame meelde, et ligipääsetavuse tgaamisega tuleks hakata tegelema varakult ning kontrollides, et mdagi olulist viimasele hetkele ei jääks. [LP1]
Kui sinu veebiüritus on suunatud laiemale avalikkusele (ilma registreerimata) ning oodatav vaatajaskond on 500 või rohkem inimest, siis soovitatav on tagada viipekeele tõlge ja subtiitrid.
Kui veebiüritus kestab alla 60 minuti, siis piisab ühest viipekeele tõlgist. Kui üritus kestab kauem, siis tuleks kaasata kaks viipekeele tõlki. Kui kaasad oma üritusele viipekeele tõlgi, siis tee kindlaks, et ta on terve veebiürituse jooksul osalejatele nähtav. Näiteks Microsoft Teams ja Zoom lubavad tõlgi kaamerapildi tähistada, et see oleks pidevalt esiplaanil. Teised osalejad, kes viipekeele tõlgi teenust ei soovi, saavad tema kaamerapildi esiplaanilt ära võtta. Kindlasti tee kindlaks, et tõlkidel ja subtiitrite tegijatel on kogu vajaminev materjal enne veebiüritust olemas.
Kui eelregistreerimine on vajalik, siis taga registreerunute soovi korral subtiitrid ja viipekeele tõlk.
Kuidas teha ligipääsetavat esitlust
- Kui kõnelejad kasutavad slaidiesitlust või muid graafilisi elemente nagu pilte ja jooniseid, peaksid nad esitlusel olevaid asju kirjeldama ka sõnadega.
- Piltidele ja joonistele tuleks lisada ka kirjalik kirjeldus.
- Esitlusel esitatavatele helidele tuleks lisada subtiitrid, mis on sünkroniseeritud.
- Esitlusel soovitatakse kasutada lihtsat keelt ning suurt fonti.
- Esitlust on hea jälgida siis, kui ekraanil olevad loetelud on selgelt väljendatud ning hea värvikontrastiga.
Lisaks
- Kuna kõikidel inimestel ei pruugi olla võimalus teha veebiürituse platvormi vestlusaknasse kommentaare või osaleda telefonikõne teel, siis on kasulik võimaldada sõnumite saatmine ka meiliaadressi kaudu. Seejärel on oluline, et ka antud meiliaadressil hoitakse ürituse vältel silma peal.
- Veenduge, et ka ilma arvutita inimesed saaksid Teie veebiüritusel osaleda. Mitmetel erivajadustega inimestel puudub videokonverentsidel ja veebiseminaridel osalemiseks vajalik tehnoloogia ning nad eelistavad kasutada telefoni.
Ürituse ajal:
- Ära käsi kellelgi kaamerat avada või rääkida, kui nad ei soovi.
- Võta aega – anna inimestele ürituse alguses teada, et osalejad võivad infot läbi töötada omal kiirusel ning küsida küsimusi.
- Veebiüritusel lase korraga rääkida ühel inimesel. See aitab vaegkuuljatel tähelepanu hoida ning vaegnägijatel paremini teiste emotsioone haarata. Kui inimesed kõnelema hakkavad, peaksid nad ütlema oma nime, et tõlkijad ja osalejad teaksid kindlalt, kes räägib. Kõnelejad peaksid kasutama lihtsat keelt.
- Kui veebiüritus kestab üle 60 minuti võiks programmis olla pausid.
Peale üritust:
Anna üritusel osalejatele võimalus anda üritusele tagasisidet, kus nad kirjeldavad ka üritusega kaasnenud ligipääsetavuse olukorda. See annab Sulle alust järgmise sündmuse korraldamisel veel tähelepanelikum olla!
[LP1] Veebiüritustel kasutatakse vaegkuuljate jaoks ka kirjutustõlget ehk kuuldava teksti tegemine ekraanilt loetavaks tekstiks. Viipekeele tõlke kasutatakse rohkem silmast silma kohtumistel.