Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Sisukaart
A A A A A

ÜKP fondide võrdõiguslikkuse kompetentsikeskus

Valmis uuring meeste väikese osaluse põhjustest hariduse, tervise ja heaolu (EHW) valdkondades

Uuringust selgub, et meeste vähest esindatust nendes ametites soodustavad juurdunud soorollid ja stereotüübid, mis liigitavad  hooldamise ning ka laste õpetamise naiste töödeks. Siiski esineb valdkondi, näiteks kiirabi ja kõrgkoolid, kus meeste osakaal on märkimisväärne.

Mehi motiveerib EHW valdkonnas töötama missioonitunne ja soov panustada ühiskonda. Samas vähendab nende huvi madalam valdkonnaprestiiž ja keskmisest väiksem palk. EHW valdkonnas esineb meestel ka nn klaaslifti efekt, mis tähendab, et mehi nähakse sageli juhtivate ametikohtade kandidaatideks ja edutatakse kiiremini kui naisi.

Uuringu põhjal soovitatakse lahendustena alustada soostereotüüpide murdmist juba koolides ja karjäärinõustamisel, pakkuda poistele võimalusi varakult EHW valdkonnaga tutvumiseks ning parandada töötingimusi, sealhulgas vältida läbipõlemist ja pakkuda paremat psühholoogilist tuge töötajatele.

Tööala asekantsleri Ulla Saare sõnul toob uuring selgelt välja, et soostereotüüpide murdmine peab algama koolidest ja karjäärinõustamisest, kuid tihti jääb nii õpetajatel kui ka nõustajatel oskustest vajaka. 

„Valmistame praegu koostöös Töötukassaga ette koolitusprogrammi karjäärispetsialistidele, et tõsta nende teadlikkust stereotüüpidest nõustamises, aidata neil avardada poiste ja tüdrukute arusaamu erinevatest erialadest ja ametitest ja julgustada ka poisse EHW ameteid valima. Üks kasutamata võimalustest on ka karjääripööret tegevate meeste toomine EHW valdkonda läbi ümberõppe. Meil on täna 47 000 töötut ja peame leidma viise, kuidas julgustada tööd otsivaid ja karjääripööret teha soovivaid mehi EHW valdkonna erialasid valima,“ sõnas Saar.

Uuringu tellis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, teostasid Centar ja Antropoloogia Keskus.