Kontakt
ÜKP fondide võrdõiguslikkuse kompetentsikeskus
Küsimuste korral võib pöörduda Ühtekuuluvuspoliitika fondide võrdõiguslikkuse kompetentsikeskuse poole. Meiega saab ühendust e-kirjaga kõrval toodud meiliaadressidel
Jah, Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruse nr 2021/1060 (ühissätete määrus) Artikli 9 kohaselt on meeste ja naiste võrdõiguslikkuse edendamine ja diskrimineerimise vältimine, sh puuetega inimeste ligipääsetavus Ühtekuuluvuspoliitika fondide toetuse kasutamise igas etapis kohustuslik. Täpsustamist vajavate küsimuste korral võtke meiega ühendust.
Sooline võrdõiguslikkus on põhimõte, mille järgi peavad naistel ja meestel olema hariduse omandamisel, tööelus ning teistes ühiskonnaelu valdkondades osalemisel võrdsed õigused, kohustused, vastutus ja võimalused. Sooline võrdõiguslikkus ei tähenda naiste ja meeste erinevuste kaotamist, vaid lähtumist põhimõttest, et poiste ja tüdrukute, naiste ja meeste erinevus ei tohi olla põhjuseks nende erinevale väärtustamisele ühiskonnas. Inimese sugu ei tohi olla takistuseks eneseteostusele ja ühiskonna elus kaasalöömisele.
Kõigile ligipääsetav on selline keskkond, mida saavad mugavalt ja ilma kõrvalise abita kasutada väga erinevad inimesed. Mitte üksnes erinevat kasvu ja eri vanuses inimesed, vaid ka inimesed, kes kasutavad liikumiseks ratastooli, näevad või kuulevad halvasti või üldse mitte. Keskkond, mis on sobiv erivajadustega inimestele, avab tegelikult paremaid võimalusi teistelegi. Näiteks sobivad madalad lävepakud paremini nii lastele, vanuritele, ratastooliga liikujatele kui ka vaegnägijatele. Kaldteid on mugav kasutada lapsevankrit või käru lükates. Helisignaalidest saavad infot ka tavanägemisega inimesed. Ligipääsetav keskkond on niisiis parem keskkond kõigile.
Võrdse kohtlemise põhimõte tähistab diskrimineerimise vältimist (soo, vanuse, rahvuse või rassi, puude, seksuaalse sättumuse või veendumuse tõttu). Võrdse kohtlemise nõue on loodud selleks, et lõpetada ajalooliselt tõrjutud elanikkonnagruppide õiguste piiramine ning tagada kõigile sõltumata nende identiteedist või päritolust võrdsed õigused ja võimalused. Võrdne kohtlemine ehk diskrimineerimise vältimine ei tähenda sealjuures tingimata inimeste ühesugust kohtlemist, vaid pigem nende erinevustega arvestamist.