Miks on projektides soolise võrdsuse ja võrdsete võimaluste edendamine oluline?
Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdsete võimaluste edendamine projektide kavandamisel ja elluviimisel aitab vähendada ebavõrdsust ning tagab, et kõik inimesed saavad osaleda ja panustada ühiskonna arengusse. Lisaks aitab soolise võrdsuse ja võrdsete võimaluste edendamine murda stereotüüpe ja eelarvamusi, luues seeläbi avatuma ühiskonna. Soolise võrdõiguslikkuse arvestamise nõue kõikides projektides on kehtestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/1060, artiklis 9. Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdsete võimaluste edendamine projektide kavandamisel ja elluviimisel tagab, et kõigil inimestel on ühesugused võimalused osaleda ja panustada ühiskonna arengusse igas eluvaldkonnas.
Võrdõiguslikkuse aspekti arvestamine tagab:
Mõjusamad lahendused ja innovatsioon: kui loobuda elanikkonna käsitlemisest ühetaolise grupina ning selle asemel õppida tundma inimeste spetsiifilisi vajadusi ja kogemusi, saab väärtuslikku lisainfot otsuste tegemiseks. Soolise võrdsuse ja võrdsete võimaluste arvesse võtmine julgustab mitmekesisust ja erinevate vaatenurkade kasutamist, mis viib omakorda innovatsioonini. Tulemuseks on efektiivsemad lahendused, mis vastavad paremini sihtgruppide ootustele ja vajadustele. Mõjusamad lahendused omakorda aitavad kokku hoida tegevuste elluviimiseks kasutatavaid ressursse.
Inimeste potentsiaali igakülgse rakendamise: kui kaasata projekti kavandamisse ja elluviimisse erinevaid huvigruppe (sh näiteks vähemusrühmi), saab inimressursse kasutada nende individuaalsete võimete kohaselt, mitte tulenevalt nende soolisest, etnilisest vm kuuluvusest. Erinevate rühmade kaasamine tagab projektide vastuvõetavuse sihtrühmade seas ning projektitegevuste jätkusuutlikkuse.
Kvaliteetsed otsused: kui võtta projektide kavandamisel ja elluviimisel arvesse nii soo kui ka võrdsete võimalustega seotud aspekte, vähenevad sekkumiste (nt erinevate projektitegevuste) soovimatud tagajärjed (nt ebavõrdsuse taasloomine või suurendamine) ning paraneb otsuste tegemise kvaliteet. Kui kasutada sihtrühmade põhiseid alusuuringuid ja analüüse, paraneb otsuste tõenduspõhisus. See võimaldab projekti tegevusi paremini sihitada ning ressursse efektiivsemalt kasutada.
Ebavõrdsuse taasloomise vältimise: kui lõimida projektidesse soolise võrdsuse ja võrdsete võimalustega seotud aspekte, toob see erinevate rühmade ebavõrdsust puudutavad probleemid nähtavale ja aitab vältida selliseid projektitegevusi, mis taasloovad diskrimineerimist ja suurendavad ebavõrdsust.