Küsi nõu
Kõikide küsimustega võib julgelt pöörduda võrdõiguslikkuse kompetentsikeskuse poole: [email protected], [email protected] ja [email protected] (ligipääsetavus). Nõustame toetuse taotlejaid ja kasutajaid nii tegevuste planeerimise kui elluviimise etapis.
Eestis on ka mitmeid soolise võrdõiguslikkuse, vähemuste õiguste ja ligipääsetavusega tegelevaid organisatsioone. Toome allpool nende kontaktid.
Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIK) tegevuse eesmärk on puuetega inimeste toimetuleku, elukvaliteedi ja ühiskonnaellu kaasatuse parandamine. Koda tegeleb ligipääsetavuse küsimustega üleriigiliselt, tööl on ka vastava ala spetsialist. EPIK korraldab koolitusi suhtlemiseks puudega inimestega, ligipääsetavuse ABC-st ning praktilise kogemuse pakkumisest.
Eesti Pimedate Liit on 1921 aastast tegutsev üle-eestiline nägemispuudega inimeste ühingute katusorganisatsioon. Liit kaitseb ning esindab nägemispuudega inimeste huve riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil. Liidu põhiülesanne on olla huvikaitseorganisatsioon ning seista selle eest, et nägemispuudega inimesed saaksid ülejäänud ühiskonnaga võrdse ligipääsu kõigile Eesti ühiskonnas eksisteerivatele teenustele, toetustele ja muudele õigustele. Eesti Pimedate Liit loonud ehitatud keskkonna ligipääsetavuse juhendi, millega antakse konkreetsed suunised, kuidas eri olukordi nägemispuudega inimeste vajadusi arvesse võttes lahendada.
Eesti Vaegkuuljate Liit (EVL) on avalikes huvides tegutsev juriidiliste isikute vabatahtlik ühendus, kelle missiooniks on kaasa aidata kuulmispuuetega inimeste iseseisvaks toimetulekuks vajalike tingimuste ja sotsiaalse keskkonna loomisele. EVL tegeleb aktiivselt inforuumi ligipääsetavusega, sh vastavate abivahendite kättesaadavusega, silmusvõimendite, kirjutustõlke, automaatsubtiitrite jms ligipääsetavuse tehniliste lahenduste elluviimisega.
Eesti Kurtide Liit on Eestis elavaid kurte esindav organisatsioon, kes sekkub poliitika kujundamisesse riiklikul, kohalikul ja rahvusvahelisel tasandil, tagades kurtidele inim-, kodaniku-, sotsiaalseid ning majanduslikke õigusi. Eesti Kurtide Liit kaitseb liikmeskonna huve ja soodustab võimaluste võrdsustamist kurtidele vastavalt mittediskrimineerimise põhimõttele koostöös riigi valitsemis- ja võimuorganite, kodanikeühenduste, ärisektori ning rahvusvaheliste organisatsioonide ja esindustega. Missiooniks on kujundada Eestis elavatele kurtidele jätkusuutlik sotsiaalne ja poliitiline elukeskkond, kus kurtidel inimestel on ühiskonna liikmetega võrdsed võimalused inimväärseks eluks, kaitsta kurtide kui keele- ja kultuurivähemuse kultuuri, haridust, viipekeelt, identiteeti ja ligipääsetavust kommunikatsioonile.
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit (ELIL) kaitseb liikumispuudega inimeste inim-, kodaniku-, sotsiaalseid ning majanduslikke õigusi ning oma liikmete või liikumispuudega inimeste huve. ELIL loodi üle-eestilisena 1989. aastal ja sellesse kuulub 26 liikmesühingut 3500 üksikliikmega. Liidu eesmärgiks on koondada, analüüsida ja vahendada teavet Eesti liikumispuudega inimeste vajadustest ja olukorrast, liit korraldab oma liikmetele nõustamisi, vabariiklikke ja piirkondlikke koolitusi, seminare jne.
ELIL-i panus ligipääsetavuse arendamisse oli märkimisväärne aastatel 2005-2013, täiendati projekteerimisstandardit ligipääsetavuse osaga, teostati üleriigiline ligipääsetavuse infosüsteem, koostati ligipääsetavuse auditeid ning osaleti rahvusvahelistes ligipääsetavuse projektides.
Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliidul on mitu nime – EVPIT, Tugiliit või lihtsalt Vaimukad.
Tugiliit on 1990. aastal loodud vaimupuudega inimesi toetavate organisatsioonide liit. Tugiliit on vajalik vaimupuudega inimestele ja nende vanematele kui sõltumatu info ja teenuste saamise koht ja kanal oma probleemide edastamiseks võimuorganitele. Tugiliit esindab Eesti vaimupuudega inimestega tegelevaid organisatsioone ülemaailmsetes ja Euroopa organisatsioonides ning üle-eestilistes organisatsioonides.
MTÜ Ligipääsetavuse foorum, on viimase 10 aasta jooksul ligipääsetavust arendanud üle kogu Eesti. Tegevuses on oluliseks olnud koostöö riiklike organisatsioonide, omavalitsuste ja projekteerimis või ning arhitektuuri-büroodega. LF pakub ligipääsetavusealaseid ehituslikke ning tehnoloogilisi lahendusi, nõustamist, ehitiste hinnanguid ja auditeid, analüüse ja uuringuid ligipääsetavuse tagamiseks kõikide puudeliikide seisukohast ning koolitusi, olles ligipääsetavuse ja UD ala universaalseks nõustajaks ja lahenduste pakkujaks.
Ligipääsukese all pakub teenust Jakob Rosin, kes on sündinud nägemispuudega ning kes on ligipääsetavuse konsultant ja nõustaja. Ta on rahvusvahelise ligipääsetavuse ekspertide assotsiatsiooni (IAAP) liige ning omab sama organisatsiooni poolt kõrgeimat veebi ligipääsetavuse eksperdi sertifikaati CPWA (Certified Professional in Web Accessibility). Jakob on nõustanud mitmeid avaliku sektori ja erasektori asutusi nende teenuste ja toodete ligipääsetavaks muutmisel. Samuti pakub Jakob erinevaid koolituste võimalusi. Ligipääsukese kodulehel on võimalik broneerida ka kiirkonsultatsioon.
Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskus (ENUT) on mittetulunduslik valitsusväline organisatsioon, mis tegutseb kõigile avatud raamatukogu ja teabekeskusena (haldab ja täiendab naisorganisatsioonide, raamatukogu jt. andmebaase), teeb koostööd Tallinna Ülikooliga uuringute, õppetöö ja trükiste osas võrdõiguslikkuse valdkonnas, annab välja ja levitab interdistsiplinaarset nais- ja meesuuringute ajakirja Ariadne lõng ning jälgib, analüüsib ja sekkub sugupooli puudutavatesse küsimustesse erinevates avaliku elu valdkondades.
Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon (EENA/BPW) ühendab liikmelisuse alusel oma ametialal edukaid ja naiste ühiskondliku rolli edendamisest huvitatud ettevõtlikke Eesti naisi. EENA eesmärk on aidata kaasa oma erialal pädevate, ettevõtlike naiste ja naisjuhtide omavaheliste kontaktide loomisele, ideede ja arvamuste vahetamisele ja ühiste tegevuskavade elluviimisele.
MTÜ TechSisters visioon on inspireerida, harida ja julgustada naisi ja tüdrukuid tehnoloogia ja IT vallas. MTÜ korraldab algtaseme praktilisi tehnoloogiakeskseid töötubasid arenduse, robootika ja disaini alal ning igakuiseid võrgustike loomise üritusi, et pakkuda võimalust kohtuda, suhelda ja kogemusi jagada. Organisatsioon asutati 2013. aastal ja asub Tallinnas.
Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liit on erinevate puuetega ja/või erivajadustega naiste/tütarlaste ning nende perede ühenduste liit, mis tegutseb avalikes huvides Liidu põhieesmärkideks on koondada ja kaasata puuetega ja/või erivajadustega naisi/tütarlapsi ning perede ühendusi, et seista nende kodanike sotsiaalsete ning majanduslike õiguste eest, et suurendada ja arendada kodanikuaktiivsust puuetega inimeste (naiste) võrdsete õiguste valdkonnas. Liidu eesmärgiks on aidata kriisiolukorda sattunud puuetega ja/või erivajadustega naistel/tütarlastel ja peredel kohaneda ning toime tulla muutunud majandustingimuste ja elukorraldusega.
MTÜ Oma tuba on on feministlik organisatsioon, mille eesmärk on luua ühiskonnas positiivseid muutusi naiste, seksuaal- ja soovähemustega seotud teemadel peamiselt kommunikatsiooniprojektide, ürituste ja aktivismi kaudu. Aastast 2015 veab selts sõltumatut feministlikku veebiväljaannet Feministeerium.ee. Feministeeriumi eesmärk on pakkuda hästi argumenteeritud arvamuste mitmekesisust, mitte ühte kitsast vaatenurka (õiget feminismi) nii eesti, vene kui ka inglise keeles.
Eesti Inimõiguste Keskus (EIK) on sõltumatu valitsusväline inimõigusorganisatsioon, mis tegutseb selle nimel, et luua üheskoos iga inimese inimõigusi austav Eesti. EIK korraldab oma tegevust vastavalt ühiskondlikele vajadustele. Keskuse fookuses on võrdne kohtlemine ja mitmekesisuse edendamine, varjupaigataotlejate ja pagulaste inimõigused ning andmekaitse ja digitaalõigused. Keskus on Eesti mitmekesisuse kokkuleppe koordinaator. EIK jälgib üldist inimõiguste olukorda Eestis ning avaldab 2007. aastast aruannet inimõiguste olukorrast Eestis.
Eesti LGBT Ühing on on LGBT+ (lesbide, geide, biseksuaalsete, transsooliste ning muu seksuaal- ja sooidentiteedi ja eneseväljendusega) inimeste heaks töötav mittetulundusühing. Eesti LGBT Ühingu missioon on mõjutada strateegilise huvikaitsetööga poliitikaid ja seadusandlust, et riik tagaks LGBT+ inimestele võrdsed võimalused.
Eesti Noorteühenduste Liit on katusorganisatsioon, mis ühendab Eestis tegutsevaid noorteühendusi ja osaluskogusid. ENLi peamisteks eesmärkideks on pakkuda noorteühendustele eestkostet, kujundada noori toetavat ühiskondlikku arvamust ja seadusandlikku keskkonda, esindada noorte poliitilisi huve Eestis ja rahvusvahelisel tasandil ning soodustada noorte aktiivset osalust ühiskonnas.
MTÜ Kuldne Liiga tegeleb vanemaealiste teemavaldkonnaga terviklikult, et vanema põlvkonna inimesi aktsepteeritaks ühiskonnas ja tööturul võrdväärse osapoolena. Fookusteemaks on olnud tööturu teema ja seda suures osas just vanusegruppi 50+ silmas pidades.
Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum arendab Eestis vastutustundliku ettevõtluse temaatikat. Foorumi eesmärk on edendada mõtteviisi, et vastutustundlik äritegevus on ettevõttele kasulik, praktikas lihtne ja mainekas. Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum ühendab ettevõtteid, kelle jaoks on oluline toimida vastutustundlikult, et tagada nii oma ettevõtte, ühiskonna ja riigi jätkusuutlikkus.