Sooline võrdsus (ka sooline võrdõiguslikkus) tähendab, et naistele ja meestele on tagatud võrdsed õigused, kohustused, võimalused ja vastutus kõigis ühiskonnaelu valdkondades. Nii naiste kui meeste töid, pürgimusi, soove ja vajadusi peab väärtustama võrdselt, st et inimese sugu ei tohi piirata tema võimalusi kujundada oma elu ning rääkida kaasa teda ümbritseva ühiskonna asjades. Sooline võrdsus on inimese põhiõigus.
Kuigi seadustega kehtestatud tingimused näivad olevat kõigile ühesugused, on ühiskonnas kehtivate normide, levinud soostereotüüpide ja juurdunud soorollide tõttu tegelikkuses naiste ja meeste sotsiaalsed kohustused, võimalused, vastutus ja õigused jagunenud ebavõrdselt.
See võib tähendada inimeste ebavõrdset kohtlemist tööl, hariduses ja mujal ning piirata naiste ja meeste haridus- ja töövalikuid, isiklikku arengut ning soolise võrdsuse saavutamist. Sooline ebavõrdsus hariduses ja tööturul, näiteks naiste ja meeste jaotumine erinevatele erialadele ja ametikohtadele, ei tulene meeste ja naiste erinevatest bioloogilistest võimetest, vaid traditsioonilisest ettekujutusest meestele ja naistele sobivast käitumisest ja ametitest ning soostereotüüpsetest rolliootustest.
Sooline võrdsus väljendub näiteks naiste ja meeste:
võrdses osalemises otsuste tegemisel riiklikul ja kohalikul tasandil ning ettevõtetes;
teadmiste ja oskuste võrdses kasutamises ühiskonna arenguks;
võrdses majanduslikus iseseisvuses;
võrdses osaluses ja staatuses hariduses ja tööturul;
võrdses ligipääsus heale füüsilise ja vaimse tervisele;
võrdsetes võimalustes töö, pere- ja eraelu ühitamisel;
võrdses juurdepääsus ressurssidele (sh aeg, informatsioon, võrgustikud) jms.
Soolise võrdsuse vastand on sooline ebavõrdsus, mitte sooline erinevus. See tähendab, et eesmärk pole muuta mehed ja naised samasuguseks, vaid tunnustada kõigi erinevusi ja erinevaid kogemusi ning pakkuda inimestele sõltumata nende soost ühiskondlikke hüvesid, eeldades ka võrdset kohustuste täitmist.
Sooline võrdsus on ühtaegu nii eesmärk, mille poole püüelda kui ka põhimõte, mida järgida.
Sooline võrdsus eesmärgina tähistab püüet kaotada ühiskonnas sooline ebavõrdsus ja soopõhine diskrimineerimine.
Sooline võrdsus põhimõttena tähendab seda, et kedagi ei tohi kohelda ebavõrdselt tema soo tõttu.
Selleks, et soolise võrdsuse põhimõtet järgida ning eesmärgi poole liikuda, tuleb kõigis otsustes, plaanides ja tegevustes võtta arvesse naiste ja meeste olukorda, vajadusi ja huve, vältida ebavõrdsuse süvendamist ja püüelda soolise võrdsuse suurendamise poole. Selline läbiv soolise võrdsuse põhimõttega arvestamine on soolõime. Lisaks on soolise võrdsuse edendamiseks lubatud kasutada ajutisi erimeetmeid, millega antakse ebasoodsamas olukorras oleva soo esindajale eelised ning mis aitavad eemaldada soolist ebavõrdsust tingivaid tõkkeid ja diskrimineerivaid praktikaid. Näiteks on ajutine erimeede see, kui projektiga luuakse laialdasemad haridus-, kutseõppe või tööalased võimalused naistele või meestele sektorites, kus nad on alaesindatud, aga ka näiteks valdkonnas alaesindatud soole üritusel või koolitusel osalemiseks eelisõiguse andmine. Soolõime ja ajutised erimeetmed kokku moodustavad soolise võrdõiguslikkuse kaksikstrateegia.
Sooline võrdsus on ÜRO Inimõiguste ülddeklaratsioonis sätestatud inimese põhiõigus. Naiste ja meeste võrdõiguslikkus ja diskrimineerimise vältimine on ka Euroopa Liidu põhiväärtused, mis on sätestatud Euroopa Liidu aluslepingutes (Euroopa Liidu lepingu artiklid 2 ja 3) ning on üheks Euroopa Liidu eesmärkidest ja ülesannetest. Lisaks tehakse ELi toimimise lepingu artikliga 8 liidule ülesandeks meeste ja naiste ebavõrdsuse kaotamine ja soolise võrdõiguslikkuse edendamine kõigis meetmetes. Eestis sätestab soolise võrdsuse põhimõtted ja edendamise kohustuse Soolise võrdõiguslikkuse seadus.
Kuidas sina saad oma projekti tegevuste raames edendada soolist võrdõiguslikkust?
Vaata, mis on soolise võrdõiguslikkuse olukord ja juurprobleemid sinu projekti valdkonnas ning milliste tegevustega saaksid soolist võrdõiguslikkust oma projektis edendada.